Holistická léčba kožních nemocí

Nejčastější otázky a odpovědi k akné a jeho léčbě

Taky dumáte nad tím, proč máte akné zrovna vy a ostatní mají dokonalou pleť? Jakou roli v akné hraje genetika, puberta, antikoncepce a proč léčit akné holisticky? Pokud vás zajímají odpovědi na nejčastější otázky k akné, dnes je dostanete. Tyto a spoustu dalších otázek jsem si pokládala během 13 let, kdy mě akné trápilo. Když […]
Autor: Petra Kratochvilová
👁 2367

Taky dumáte nad tím, proč máte akné zrovna vy a ostatní mají dokonalou pleť? Jakou roli v akné hraje genetika, puberta, antikoncepce a proč léčit akné holisticky? Pokud vás zajímají odpovědi na nejčastější otázky k akné, dnes je dostanete. Tyto a spoustu dalších otázek jsem si pokládala během 13 let, kdy mě akné trápilo. Když jsem si na ně konečně odpověděla, ulevilo se mi a věděla jsem, že musím začít s léčbou uvnitř sebe samé.

Proč vzniká akné v pubertě?

Akné v pubertě je přirozeným vyústěním velkých hormonálních změn. Zatímco v dětství funguje pouze minimum pohlavních hormonů, ve věku kolem 11 let vypukne doslova hormonální erupce. „Probuzené“ androgenní hormony (mužské pohlavní hormony) aktivují potní, ale zejména mazové žlázy. Jejich projevem je mastná a lesklá pokožka především v obličeji – čelo, nos, brada, skráně a líce, dále na ramenou, hrudníku a v horní části zad, kde jsou mazové žlázy nejvíce soustředěny. A nadměrně mastící se pokožka je základnou pro množící se bakterie a vznik pupínků.

Proč vzniká akné i v dospělosti?

Akné nás může trápit i v dospělosti, hlavně vlivem těhotenství a vysazení antikoncepce. Z vlastní zkušenosti a letitého pátrání po kvalitních informacích a z jejich studování jsem dospěla k názoru, že akné u dospělých žen můžeme rozdělit do dvou hlavních příčin – problémy s trávením a hormonální problémy. Často je to kombinace obojího, protože naše těla jsou holistická a vše v nich je propojeno.

Ale jak akné způsobené oslabeným trávením, tak hormonální akné závisí na stejných faktorech životního stylu – výživa, vnější vlivy a psychický stres. Proto jsou doporučení v holistickém průvodci léčbou akné vhodná pro lidi s pubertálním i dospělým akné.

Proč mají někteří lidé akné a ostatní ne?

Tuto otázku jsem si pokládala snad tisíckrát. Kvůli akné jsem byla nešťastná. Srovnávala jsem se s ostatními a cítila jsem se špatně kvůli tomu, že zrovna já nemám tak krásnou pleť jako ostatní, a proto jsem nabyla pocitu, že nejsem dost dobrá.

Časem jsem pochopila, že jakákoliv vnitřní nerovnováha v těle se může projevit v různých podobách. Někomu se objevují pupínky na pleti, někomu bývá špatně od žaludku, někoho trápí migrény, někdo má celoživotní astma. Zrovna u mě se jakákoliv nerovnováha projevuje primárně na kůži. Možná to máte stejně.

Jak spolu souvisí akné a genetika?

Často se mluví o tom, že akné je genetické, je nám dáno do vínku po rodičích a nedá se s tím nic dělat. Nemusí to být pravda a dokládá to poměrně nový obor epigenetika. Epigenetika se zabývá změnou chování našich genů jako následku chování nás samotných. Naše zdraví tedy není nemněnné.

Genetické jevy jsou nezvratné, ale epigenetické ano. Chování genů lze ovlivnit k horšímu i k lepšímu a hodně toho můžeme ovlivnit sami tím, jak se chováme a stravujeme. Svoji genetickou výbavu můžeme zčásti ovlivnit k lepšímu díky změně životního stylu.

Proč opakovaně neužívat antibiotika na léčbu akné?

Antibiotika se dnes běžně předepisují jako lék na akné a další kožní nemoci. Jejich nevýhoda je v tom, že orální antibiotika zabíjí bakterie v celém těle – včetně zdraví prospěšných bakterií ve střevě. Tyto prospěšné bakterie hrají důležitou roli při trávení a dalších pochodech v těle – jsou tedy nezbytné pro zdravou pleť.

Důsledkem zabití zdraví prospěšných bakterií dochází k přemnožení neškodné kvasinky Candida albicans, což oslabuje imunitní systém a narušuje vnitřní stěnu střev. To podněcuje vznik zánětu v těle a dlouhotrvající kožní problémy.

Opakovaná léčba antibiotiky navíc způsobuje rezistenci některých druhů bakterií, takže léčba antibiotiky pak není účinná, ba naopak může vážně oslabovat trávicí systém, čímž paradoxně podporuje další tvorbu akné. Z tohoto důvodu nedoporučuji opakovanou léčbu antibiotiky, ale raději pobízím k holistické léčbě akné.

Proč neužívat hormonální antikoncepci na léčbu akné?

Hormonální antikoncepce není řešením na kožní problémy, je pouze dočasným fixátorem. Antikoncepce dokáže předcházet pupínkům díky vyrovnání hormonů, které jsou zodpovědné za tvorbu kožního mazu, ale tato umělá úprava hormonů se často negativně odrazí na zdraví právě po vysazení hormonální antikoncepce. Dochází k velké nerovnováze hormonů a spolu s tím přichází silné hormonální akné a další vedlejší projevy.

S užíváním antikoncepce je spojeno i nespočet negativních účinků, na část z nich se upozorňuje i v příbalových letáčcích léků. O reálných negativních účincích antikoncepce dnes mluví nejen její uživatelky, ale také známí lékaři a odborníci na ženské zdraví. Proč nechci užívat hormonální antikoncepci čtěte tady.

Proč se akné objevuje po vysazení antikoncepce a co s ním dělat?

Pokud jste vysadily antikoncepci a objevilo se vám akné, tak znovu nasazení antikoncepce není řešením. Tím by se jen zakrylo projevení symptomů nerovnováhy v těle.

Hormonální antikoncepce vytváří v těle prostředí, kdy neprobíhá ovulace. A když neprobíhá ovulace, tak nedochází ani k tvorbě hormonů estradiolu a progesteronu – dvou hlavních hormonů pro zdravou pleť, metabolismus, emoce, sexuální chuť. Proto po vysazení pilulek trvá několik měsíců, než se tělo dostane do své přirozené rovnováhy, znovu se obnoví přirozená produkce hormonů a tělo se očistí od umělých hormonů a všech toxinů z pilulek.

Doporučuji vám následovat a aplikovat mé rady, jak léčit akné přirozenou cestou a zároveň být trpěliví. Tělo se potřebuje po vysazení antikoncepce pročistit a někdy to trvá několik měsíců až let.

Jak a proč funguje holistická léčba akné?

Váháte, jestli může holistický přístup fungovat i na vás, když jsme jako lidé rozdílní? Je pravda, že každý je individuální a u každého může léčba akné probíhat rozdílně. U někoho spočívá hlavní příčina v trávicích problémech, u někoho je způsobena hormonální nerovnováhou, u někoho je to kombinací těchto nebo mnohem více faktorů.

Ale platí, že holistický přístup je vhodný pro všechny, protože léčí pravou příčinu akné – vnitřní nerovnováhu v těle. Nerovnováha v těle je způsobena různými faktory (strava, pohyb, spánek, psychické naladění, péče o pleť a tělo a další), které rozebírám v jedinečném průvodci léčbou akné.

Holistickým přístupem svou pleť uzdravily už tisíce lidí po celém světě a teď se k nim můžete přidat i vy. Nejdůležitější je věřit tomuto způsobu léčby, jít do změny životního stylu naplno a pracovat nejen na změně stravování, ale i na změně myšlení, protože myšlení často ovlivňuje zdraví víc, než si dokážete představit. Pokud nebudete věřit, že se uzdravíte, tak se neuzdravíte.

 

Jaká otázka k akné vás ještě zajímá? Je něco, na co marně hledáte odpověď?

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Pokud máte akné, ekzémy, lupénku nebo jiné kožní potíže, určitě se blíže seznamte s vlastnostmi zelených potravin. Podporují detoxikaci, dodávají energii a pomáhají léčit různé nemoci. Pomáhají na různé projevy hormonální nerovnováhy – nepravidelný a bolestivý cyklus,...

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kůže je projekční plochou zdraví orgánů a také stavu životní energie. Na sobě a svých klientech jsem si už několikrát ověřila souvislost mezi kožními nemocemi, zdravím ledvin, emocemi strachu, kvalitou vztahů a rovnováhou druhé čakry. Když jsem těmto a dalším oblastem...

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Tělo je velmi moudré a neustále naslouchá našim myšlenkám i výrokům a podle toho mění svůj stav. Při vzniku nemocí existují jisté zákonitosti, a když jim porozumíme, najdeme i cestu k uzdravení z nemocí, včetně těch kožních. Věřím v mocnou sílu lidské mysli i...

0 komentáøù

Contact Us