Holistická léčba kožních nemocí

Proč říci NE hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepci jsem s krátkými přestávkami brala více než 6 let, hlavně kvůli akné a nepravidelnému cyklu. Antikoncepce mi pomáhala, pupínky jsem téměř neměla a cyklus mi fungoval, tedy aspoň do určité doby. Jakmile jsem antikoncepci vysadila, téměř rok jsem nedostala menstruaci. Můj obličej, krk, výstřih i záda okupovaly bolavé cystické pupínky, které se neměly k odchodu. […]
Autor: Petra Kratochvilová
👁 34344

Hormonální antikoncepci jsem s krátkými přestávkami brala více než 6 let, hlavně kvůli akné a nepravidelnému cyklu. Antikoncepce mi pomáhala, pupínky jsem téměř neměla a cyklus mi fungoval, tedy aspoň do určité doby.

Jakmile jsem antikoncepci vysadila, téměř rok jsem nedostala menstruaci. Můj obličej, krk, výstřih i záda okupovaly bolavé cystické pupínky, které se neměly k odchodu. Ze strachu a neznalosti jsem raději znovu začala s užíváním antikoncepce, pro změnu ve formě náplastí, které mému trávení tolik nevadily.

Další změna přišla před pár lety, kdy jsem se začala intenzivněji zajímat o zdravý životní styl. Čím víc mi na mém tělu záleželo, tím méně jsem mu chtěla škodit, a proto jsem vzala zdraví do vlastních rukou a po dlouhém zvažování jsem přestala používat antikoncepční náplasti. K rozhodnutí přispěla i podpora od dalších žen, které mě ujistily, že žít se dá i bez hormonální antikoncepce.


Po vysazení antikoncepce přišel znovu ten stejný příběh – hormonální výkyvy, nepravidelný cyklus, cystické akné a ekzémy. Z pupínků a nepravidelného cyklu jsem byla ztracená a nešťastná. Nevěděla jsem, co dělám špatně a co mám změnit. Ale věděla jsem, že tuto nerovnováhu tentokrát nechci řešit klasickou hormonální léčbou. Chtěla jsem se uzdravit sama – už jsem měla dost potlačování zdravotních problémů. Věděla jsem, že vynechání menstruace ani cystické akné není nic lehkovážného. Je to znamení, že hormony v těle jsou rozházené a je potřeba hledat hlavní příčinu a řešit to holistickou cestou.

Jak jsem hledala rovnováhu

Až zpětně mi docházelo, jak moc je moje trávení poškozené těmi roky, kdy jsem brala antikoncepci a v dětství i dospívání jsem se často léčila antibiotiky. Oslabené trávení se odráželo na mém zdraví – opakovaly se mi kožní problémy, byla jsem unavená, náladová, ovládaly mě chutě na sladké.

Během období, kdy jsem znovu obnovovala svůj cyklus, jsem měnila vše – stravování, péči o sebe i nastavení mysli. Přestala jsem jíst zpracované potraviny a nahradila jsem je potravinami plnými živin. Věnovala jsem se pohybu, péči o sebe a zaměřila jsem se na sebelásku.

Díky množství vzdělávacích kurzů, knih, článků a videí k ženskému zdraví, se po roce a půl od vysazení antikoncepce dostala první menstruaci. Bez zásahu lékařů jsem se vyléčila ze syndromu polycystických vaječníků a z opravdu těžkého cystického hormonálního akné. Vyzkoušela jsem spoustu možností alternativní léčby – bylinky, zelené potraviny, čistící čaje, hormonální jógu, změnu stravy, vědomou péči o sebe, pravidelné meditace a mnoho dalšího.

Byla to náročná cesta, ale jsem vděčná, že jsem nepodlehla tlaku a neléčila jsem se nepřirozenou cestou skrze klasickou medicínu, která většinou jen potlačuje příznaky, ale neléčí příčinu. Vysazení antikoncepce mi změnilo způsob života. Naučila jsem se přijmout své tělo, naslouchat jeho signálům a pečovat o něj s láskou. A teď na sobě pozoruji, že čím lépe jím a redukuji stres, tím je moje pleť hezčí a menstruace příjemnější.

Na hormonální rovnováze se podílí i výživa, stres nebo toxiny v prostředí, ale exogenní hormony v hormonální antikoncepci nepřirozeně zasahují do těla a mohou způsobit tolik problémů, které si možná v této souvislosti ani nepřipouštíme. Možná mají některé ženy pozitivní zkušenosti s hormonální antikoncepcí, ale já jednou z těchto žen nejsem. A už se k hormonální antikoncepci nechci vrátit. Obzvlášť teď, když vím, co vše dělají umělé hormony s našimi těly.

Proč říci NE hormonální antikoncepci

Z příbalových letáků hormonální antikoncepce i z příběhů uživatelek antikoncepce se dočtete o celé škále vedlejších účinků při užívání umělých hormonů. Já osobně jsem pociťovala časté závratě, výkyvy nálad, bolesti hlavy i únavu končetin. Důvodů k vysazení antikoncepce bylo ještě víc. Kromě známého rizika trombózy nebo rakoviny, nechci užívat hormony i kvůli nepříznivému dopadu na životní prostředí a zdraví lidí.

Chci vypíchnout několik známých účinků hormonální antikoncepce, které ovlivnily i moje zdraví. Co tedy dělá hormonální antikoncepce s ženským tělem?

Maskuje symptomy hormonální nerovnováhy

Akné, PMS symptomy, nepravidelná menstruace a menstruační bolesti – to všechno jsou známky hormonální nerovnováhy v těle. Užíváním antikoncepce se tyto symptomy potlačí a problémy zdánlivě působí jako vyřešené.

Bohužel, antikoncepce ve většině případů nevyřeší hormonální nerovnováhu, ale právě naopak. Příjem exogenních hormonů z antikoncepce tuto nerovnováhu ještě umocňuje, což se často projevuje jako nízké libido, výkyvy nálad, nadýmání nebo deprese.

Přispívá k nedostatku živin

Kvůli zpracování umělých hormonů z antikoncepce více zatěžujeme játra, a ty proto čerpají důležité zásoby vitamínů B, C, hořčíku a zinku, které má tělo uložené pro své správné fungování. Vlivem umělých hormonů pak dochází k velkému výživovému nedostatku.

Pokud ženy berou antikoncepci několik let, živiny v těle postupně ubývají a důsledkem toho pak ženy přicházejí o menstruaci poté, co antikoncepci vysadí. Může to trvat měsíce, až roky, dokud se tělo nevrátí do své přirozené rovnováhy. A během té doby je důležité dodat tělu všechny potřebné živiny.

Podporuje přemnožení kvasinek v těle

U uživatelek hormonální antikoncepci je běžné, že mají nadměrnou hodnotu hormonu estrogenu, což může vést k nárůstu kvasinek ve střevech a problémy s trávením. Toxiny z přemnožených kvasinek mohou způsobovat různé zdravotní problémy – migrény, neplodnost, kožní potíže, PMS, deprese.

Uživatelky antikoncepce se pak točí v začarovaném kruhu, kdy trpí na různé kvasinkové infekce a neúspěšně se léčí antibiotiky, očistnými kůrami nebo drahými doplňky stravy. Přitom může být příčina právě v užívání hormonální antikoncepce.

Snižuje plodnost

Antikoncepce udržuje hodnoty estrogenu v nepřirozeně vysoké hodnotě během celého měsíce. Tělo vnímá vysoké hodnoty estrogenu jako známku těhotenství, přestává ovulovat a zabraňuje tak přirozenému početí. Po vysazení antikoncepce proto nemohou některé ženy i několik let otěhotnět, protože jejich hormony nedokážou fungovat tak, jak přirozeně mají. Na tom se podílí i fakt, že při užívání antikoncepce se vyčerpává kyselina listová, klíčová živina potřebná pro početí.

Podporuje výkyvy nálad

Užívání antikoncepce má vliv i na naši psychiku. Nepřirozené hodnoty estrogenu a progesteronu zapříčiňují výkyvy nálad, které někdy vedou až k depresivním stavům. Je běžné, že uživatelky antikoncepce se potýkají s nízkým libidem, náladovostí, pocity nespokojenosti a zvláštního odpojení od sebe samé.

Život bez hormonální antikoncepce

Vůbec nelituji toho, že už neužívám antikoncepci. Bez chemie v podobě hormonálních pilulek a náplastí je můj život o dost přirozenější a hlavně zdravější. Jasně vnímám svůj cyklus a užívám si ho. Využívám darů cykličnosti a respektuji své nálady a potřeby. Podle jednotlivých fází cyklu si plánuji jídelníček i osobní a pracovní aktivity.

Díky vysazení antikoncepce se prohloubila moje intuice, kreativita a hlavně schopnost komunikovat se svým tělem. Víc, než kdy dříve, se cítím být ženou, užívám si sexualitu a jsem na sebe napojená. Před pár lety jsem to tak vůbec neměla a dnes bych to už neměnila ani za pohodlí, které užívání pilulek přináší.

V dnešní době je spousta bezpečných metod, jak se chránit před nežádoucím početím nebo jak vyléčit kožní problémyZa sebe říkám hormonální antikoncepci NE a chci v tom podpořit i vás, které ji stále užíváte a váháte, zda je to pro vás správné. (Samozřejmě doporučuji každou změnu konzultovat se svým lékařem).

K hormonální antikoncepci a jejich účincích najdete spoustu studií, článků i reálných příběhů. O některých z nich se dozvíte na blogu i v knize Adély Novákové – Život bez hormonální antikoncepce. Jako metodu přirozené antikoncepce doporučuji Symptotermální metodu, s kterou mám dobré zkušenosti.

A pokud jste vysadila hormonální antikoncepci a trápí vás pupínky, tak pro vás mám průvodce holistickou léčbou akné skrze změnu výživy, péče o sebe i psychiky. V e-booku Uzdrav svou pleť najdete spoustu inspirace ke zdravé pleti bez pupínků, kterou jsem načerpala během vlastních letitých zkušeností s aknózní pletí.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s hormonální antikoncepcí? Taky byla vaším „lékem“ na pupínky?

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Pokud máte akné, ekzémy, lupénku nebo jiné kožní potíže, určitě se blíže seznamte s vlastnostmi zelených potravin. Podporují detoxikaci, dodávají energii a pomáhají léčit různé nemoci. Pomáhají na různé projevy hormonální nerovnováhy – nepravidelný a bolestivý cyklus,...

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kůže je projekční plochou zdraví orgánů a také stavu životní energie. Na sobě a svých klientech jsem si už několikrát ověřila souvislost mezi kožními nemocemi, zdravím ledvin, emocemi strachu, kvalitou vztahů a rovnováhou druhé čakry. Když jsem těmto a dalším oblastem...

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Tělo je velmi moudré a neustále naslouchá našim myšlenkám i výrokům a podle toho mění svůj stav. Při vzniku nemocí existují jisté zákonitosti, a když jim porozumíme, najdeme i cestu k uzdravení z nemocí, včetně těch kožních. Věřím v mocnou sílu lidské mysli i...

2 komentáøù

  1. Lenn

    HA už nikdy, brala jsem ji půl roku a bylo to nejhoršího půl roku v mém životě. Měla jsem neskutečné výkyvy nálad a silné záchvaty úzkostí a paniky, k tomu se přidalo bušení srdce, dušnost a poslední dva měsíce i silné bolesti nohou, jako by mi měly prasknout pod tím tlakem. Vysadila jsem v prosinci a tělo se dává do pořádku doteď. Umím si představit, že by to s tou dušností a bolestmi nohou brzy došlo k nějaké nebezpečné trombóze. A to nemluvím ani o tom, že si teď léčím pleť pomocí antibiotických mastí, protože mám tak šílené akné, že na něj nic normálního už nezabírá. :/

    LENN

  2. Petra Kratochvilová

    Lenn, děkuji za sdílení. Je dobře, že jsi antikoncepci zavčas vysadila a nepřišly další komplikace. Akné po vysazení antikoncepce je časté, taky jsem si tím prošla a nebylo to nic lehkého. Na základě vlastních zkušeností jsem sepsala všechny tipy a techniky k akné do e-booku. Věřím, že můžu pomoci i tobě, prozkoumej ho tady: http://uzdravsvouplet.cz/e-book-zdrava-plet-bez-akne/. A kdybys měla konkrétní otázku k akné, ozvi se e-mailem.

Contact Us