Mléko a akné mají blízkou spojitost, a to hned ze dvou důvodů – mléko ovlivňuje hormonální hladinu v těle a také stav střevní flóry. Vyloučení mléčných výrobků z vašeho jídelníčku může být to hlavní, díky čemu se zbavíte pupínků a předejdete jejich další tvorbě. Tak si pojďme říct, proč tomu tak je.
Co patří mezi mléčné výrobky?
Mléko, jogurty, sýry, pomazánky z mléka, kefíry, mléčný protein, sušené mléko, máslo a cokoliv dalšího vyrobeného z mléka.
Proč konzumace mléka a výrobků z něj škodí tělu a pleti?
- Mléko je častou příčinou potravinových alergií (pro většinu lidí je těžko stravitelné), která se může projevovat různými nemocemi, například ekzémem nebo pupínky.
- Mléko přirozeně obsahuje hormony, které produkují těla zvířat a tyto, nám nepřirozené hormony, se pak dostávají do našeho těla. V mléce je obsažen růstový hormon zvaný IGF-1, který je dobrý pro mláďata, ale ne pro lidi. Díky němu jsou mláďata silnější a větší, ale u lidských jedinců to není žádoucí a vede to často k různým zdravotním problémům. Tento hormon je jednou z hlavních příčin zánětu v lidském těle.
- Mléko způsobuje zvyšování hladiny inzulínu – kvůli konzumaci mléčných výrobků kůže produkuje více kožního mazu, což vede k ucpaným pórům
a vzniká více akné. - Na mléce můžeme být závislí. Mléko obsahuje kasomorfiny, které na naše tělo působí podobně jako opiáty a morfium, ale s nižším účinkem.
- Po snědení mléčného výrobku začne mléko v těle působit kysele.
- Mléko zahleňuje tělo.
Dokládají to nějaké studie?
O konzumaci mléka a jeho účincích na lidské tělo bylo napsáno spoustu studií a článků. V posledních letech se ještě více mluví o silné vazbě mezi spotřebou mléka a zvýšeným výskytem akné. Například jedna studie zjistila, že dospívající chlapci, kteří pili mléko, měli pupínky častěji než ti, kteří mléko nepili.
Další studie dokládá vztah konzumace mléka, inzulínu a růstového hormonu. Studie od firmy Nestlé o mléku a jeho vlivu na akné. Odborný článek o tom, proč může mléko způsobovat akné. Studie Harvardské univerzity zkoumala vztah mezi pitím mléka už žen a jejich akné. Studie, která ukazuje vliv konzumace mléka na akné. Článek o vlivu mléka a cukru na akné.
Opravdu mléko způsobuje akné?
Každý jsme jiný. Někomu mohou mléčné výrobky nadělat pořádnou paseku v trávení, někomu vůbec nevadí. Pokud vás trápí dlouhodobější kožní problémy, zkuste na pár týdnů vysadit všechny mléčné výrobky ze svého jídelníčku a uvidíte, zda se to nějak projeví na vzhledu vaší pleti. Věřím, že ano!
Nedalo mi to a sama na sobě jsem vyzkoušela vysazení mléčných výrobků po dobu tří měsíců, a to v době, kdy jsem měla silné cystické akné a už jsem opravdu nevěděla kudy kam. Ze začátku to bylo těžké. Nevěděla jsem čím všechny tyto potraviny nahradit a tak jsem hledala alternativy. Mixovala jsem si rostlinná mléka a vyráběla domácí veganské pomazánky.
Po třech měsících bez mléka jsem pocítila změnu nejen ve vzhledu své pleti, ale zmírnil se i pocit zahlenění a pocit ucpaného nosu. Od té doby jím mléčné výrobky jen výjimečně. Když mám silnou potřebu dopřát si opravdu kvalitní jogurt, tak si koupím farmářský jogurt a sním ho s vědomím, že mému tělu neublíží a udělá mu dobře. Ale běžně prodávaný tvrdý sýr, tvaroh a jogurty už nejím, nemám na ně chuť a už mě vůbec nelákají.
Čím můžete nahradit mléčné výrobky?
Existuje spousta možností, jak nahradit výrobky z mléka nebo jejich příjem alespoň omezit.
Mám pro vás tipy na několik alternativních potravin:
- Kozí nebo ovčí mléko. Jejich výhodou je lepší stravitelnost oproti kravskému mléku, ale stále můžou způsobovat akné, protože ovce a kozy, stejně jako krávy, dodávají do svého mléka růstové hormony pro svá mláďata. Výhodou kozího mléka je, že nezvyšuje hladinu inzulínu tolik jako kravské mléko.
- Rostlinná mléka (mandlové, konopné, makové, ovesné, rýžové, kokosové a další). Doporučuji vyrábět si tato mléka doma – vyjde vás to mnohem levněji, než je kupovat v obchodě, a navíc se vyhnete konzumaci cukru
a dalších aditiv, které můžou být v kupované variantě. - Rostlinné sýry a jogurty. Stejně jako mléko se dají nahradit i výrobky z něj, např. sýry z kešu oříšků nebo jogurty z kokosového nebo rýžového mléka. Vůně sýrů se dá pokrmům dodat díky nutričnímu droždí.
- Ghí a kokosový olej. Máslo se dá při pečení i smažení nahradit kokosovým olejem, který má vyšší tepelný bod, takže se tak snadno nepřipálí. Případně můžete používat Ghí – přepuštěné máslo, které je zbaveno mléčné bílkoviny.
Zkusili jste někdy úplně omezit konzumaci mléka? Jak jste se poté cítili? Odrazilo se to i na vzhledu vaší pleti?
0 komentáøù