Kůže je zrcadlem trávení

To, jak vypadá vaše kůže, je odrazem toho, jak zdraví jste uvnitř. Pokud vás trápí dlouhotrvající akné, občasné pupínky nebo další kožní problémy, tento článek je pro vás. Teď vám totiž poodhalím blízký vztah mezi kůží a trávením.

Pokud chcete uzdravit svou pleť, musíte hlavně uzdravit své trávení.

V období, kdy jsem měla obličej plný pupínků, jsem se potýkala i s dalšími zdravotními problémy a jedním z nich bylo oslabené trávení. Často mě bolívalo břicho a téměř po každém jídle jsem se cítila nafoukle (a taky jsem tak vypadala). Moje stolice byla hodně nepravidelná a já jsem se ve vlastním těle necítila příjemně.

Nevěděla jsem, proč se mi to děje, dokud jsem nezačala blíže zkoumat souvislosti mezi mým akné a trávením. Díky léčbě trávení se moje kůže začala uzdravovat a mizely i další projevy nerovnováhy.

 Jak spolu souvisí kůže a trávení?

Zdravá střeva jsou klíčem ke zdravé pleti.

Naše celkové zdraví, včetně vzhledu kůže, se odvíjí od schopnosti trávit potravu, tedy hlavně od zdraví našich střev. Trávení je proces absorbování a asimilování vitamínů a dalších živin z potravy a také vylučování všeho, co tělo nepotřebuje.

V momentě, kdy trávení nefunguje správně, tělo hledá jinou možnost, jak vyloučit toxiny ven z těla a zvolí cestu skrze kůži, protože kůže je jedním z eliminačních orgánů těla. Navíc kvůli oslabenému trávení mohou tělu chybět důležité živiny z potravin (např. zinek, omega 3), a to se projeví také na zdraví a vzhledu kůže.

 Jak dochází k problémům s trávením?

Střevní flóra je tvořená dobrými i méně dobrými bakteriemi. Ty dobré, kromě trávení potravin, plní spoustu dalších důležitých funkcí. Když ve střevě ubývá dobrých bakterií a dochází k přemnožení méně dobrých, nastávají problémy s trávením.

K úbytku dobrých bakterií dochází vlivem spousty faktorů, např.:

  • Velká míra stresu
  • Nedostatek spánku
  • Konzumace průmyslově zpracovaných potravin bez živin
  • Nadbytek užívání antibiotik
  • Nízká hodnota žaludečních kyselin
  • Nedostatečná konzumace rostlinné vlákniny a dalších pre-biotických potravin

Jak poznáte, že máte potíže s trávením?

Příčina akné související s trávením je často skrytá a většina lidí si nespojí pupínky se svým trávením. Možnými signály, že za vaše kožní problémy může hlavně oslabené trávení, patří různé trávicí potíže – plynatost, bolesti břicha, průjem, zácpa nebo jiné symptomy – alergie, vyrážky, kvasinkové infekce, psychická únava.

Že je s vaším trávením něco v nepořádku, poznáte i podle frekvence a vzhledu vaší stolice. Pokud nechodíte na stolici pravidelně (např. jednou nebo víckrát za den) a nemůžete se vyprázdnit i několik dnů, vaše trávení bude v nerovnováze.

Na podporu trávení můžete užívat jablečný ocet, o kterém čtěte více tady. Vašemu trávení i případné léčbě kožních problémů určitě prospějí techniky pro redukci stresu.

V příštím článku vám přiblížím několik návyků, které oslabují trávení a také další tipy, jak podpořit trávení a zlepšit tím zdraví své pleti.

 

Pozorujete na sobě potíže s trávením? Čím podporujete své trávení?

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů