Holistická léčba kožních nemocí

Zdravé opalování: Jak a čím chránit pokožku

Opalování na slunci je skvělou možností, jak se dobít energií, dobrou náladou i vitamínem D. Ale pokud chcete mít zdravou pleť nepoškozenou sluncem, bez vhodného opalovacího krému se neobejdete. Dnes vám ukážu podle čeho si takový krém vybrat a také co podpoří zdravé opalování vaší pokožky. Rozdělení a složení opalovacích krémů Opalovací krémy můžeme rozdělit na […]
Autor: Petra Kratochvilová
👁 2102

Opalování na slunci je skvělou možností, jak se dobít energií, dobrou náladou i vitamínem D. Ale pokud chcete mít zdravou pleť nepoškozenou sluncem, bez vhodného opalovacího krému se neobejdete. Dnes vám ukážu podle čeho si takový krém vybrat a také co podpoří zdravé opalování vaší pokožky.

Rozdělení a složení opalovacích krémů

Opalovací krémy můžeme rozdělit na ty s chemickými a na ty s minerálními UV filtry. Většina opalovacích krémů na trhu je na bázi chemických filtrů. Tyto přípravky obsahují rizikové látky, ať už konzervační látky (parabeny), nevhodné vůně i účinné látky krému (filtry).

Opalovací krémy s chemickými filtry se oproti těm s minerálními liší nejen svým složením, ale hlavně způsobem ochrany. Chemické filtry se vstřebávají do pokožky, zatímco minerální filtry zůstávají jen na povrchu pokožky.

Pro zdravé opalování jsou mnohem vhodnější a bezpečnější opalovací krémy s minerálními filtry a teď se dozvíte proč.

Chemické (syntetické) filtry – nevhodné

  • Chemické filtry často obsahují kombinaci tří až šesti z těchto účinných látek: oxybenzone, avobenzon, oktokrylen, octisalate, homosalate a octinoxate. Jsou ve většině opalovacích krémů na trhu.
  • Ochranu poskytují na bázi chemické reakce, při níž uvnitř pokožky přeměňují UV záření na teplo. Chemické UV filtry zpravidla chrání proti UVB záření, proti UVA záření chrání jen částečně nebo vůbec.
  • Chemické UV filtry musí nejprve proniknout do kůže (nutnost mazání před sluněním) a tím dochází k zatěžování těla nepřirozenými a často rizikovými látkami. Syntetické filtry se mohou chovat jako tzv. hormonální disruptory, tedy nepříznivě ovlivňují hormonální procesy v těle, čímž se neblaze podepisují i na zdraví kůže.
  • Chemické filtry produkují volné radikály, čímž zvyšují poškození buněk. Např. Benzophenon je aktivován slunečním zářením, které ho štěpí na volné radikály. Ty pak reagují s dalšími molekulami a poškozují tuky, bílkoviny a DNA buněk, čímž způsobují stárnutí kůže a vznik rakoviny. Např. Oxybenzone, Octinoxate a Homosalate jsou látky podezřelé z negativního ovlivňování plodnosti, karcinogenity, těžkých podráždění či alergií.

Další rizikové látky v opalovacích přípravcích jsou Para-amino kyselina benzoová, Padimate, Methylanthranilát, Oktylsalicylát, Dioxybenzo, Sulisobenzon, Avobenzon, Fenylbenzimidazol, Trolamin salicylát, Cinoxate, Homosalate, Oktokrylen.

Existuje i světlá výjimka – chemické filtry s méně potenciálními zdravotními riziky a mezi ty patří Mexoryl SX, LX, Tinosorb S a Tinosorb M. Najdeme je u značek Vichy, La Roche-Posay, Daylong, Altermed.

Minerální filtry – vhodné

  • Nejbezpečnější a nejzdravější varianta ochrany. Na rozdíl od chemických UV filtrů u nich nejsou zjištěna rizika karcinogenního působení, vzniku alergických reakcí a dalších zdravotních problémů.
  • Jedná se o jemně namleté čisté minerály, a to buď oxid zinečnatý (zinc oxide) nebo oxid titaničitý (titanium dioxide). Pod těmito názvy je najdete i ve složení výrobků.
  • Minerální filtry se nevstřebávají do těla, ale proti slunci tvoří ochranou bariéru přímo na kůži, takže se od nich sluneční paprsky odrážejí.
  • Poskytují ochranu před UVA i UVB zářením. Oxidy zinku chrání proti UVA 1 i UVA 2, oxidy titanu jen proti UVA 2.
  • Nevýhodou krému s minerálními filtry je vyšší cena a tužší bílá konzistence, takže se krém hůře roztírá a po jeho aplikaci může být pokožka lehce bílá. Ale vzhledem k příznivým vlastnostem minerálních filtrů se dá estetický efekt oželet a za kvalitu si připlatit. Co myslíte?

Potenciální riziko nanočástic u minerálních filtrů

K minerálním filtrům musím dodat malé upozornění. Pro lepší roztíratelnost krémů s minerálními filtry a zamezení bílých map na pokožce někteří výrobci zmenšují částečky filtrů z mikro na nano. Nanočástice jsou už tak malé, že mohou proniknout do kůže a způsobovat v těle problémy. O potenciální nebezpečnosti nanočástic se zatím polemizuje a dosud nejsou uváděny jako zdraví ohrožující. Každopádně při používání krému s nanočásticemi zamezte jeho vniknutí do očí či úst nebo do malých ranek na kůži. Nebo si vybírejte krémy, které neobsahují nanočástice (obsahují tedy micročástice).

Jak poznáte, že krém obsahuje nanočástice? Obsah nanočástic musí být uváděn ve složení spojením „nano“ – v popisu použitých látek tedy najdete např. „Titanium Dioxide (nano)“. Výrobky, které obsahují nanočástice vyrábí např. značky Sun Dance (DM), Avene, Daylong extréme. Naopak výrobky bez nanočástic najdete např. u značky Lavera, Dr. Mercola, Bioderma Photoderm Mineral a dalších, které uvádím níže.

Jak na výběr opalovacího krému

Pokud si budete vybírat krém, volte raději ten s minerálními filtry (v popisu je uvedeno oxid zinečnatý nebo titaničitý) a bez nanočástic. Vždy si ale raději kontrolujte složení, protože někteří výrobci kombinují chemické i minerální filtry (a chemickým filtrům je lepší se vyhnout).

Mám pro vás několik tipů na výrobky s minerálními filtry bez nanočástic. Osobně mám vyzkoušenou značku 100 % pure a Lavera a vyhovují mi.

Obličej

  • Mercola: Opalovací krém SPF 30 – obsahuje antioxidant ze zeleného čaje, nedráždí a neucpává póry, je hypoalergenní.
  • 100% pure: Pleťový hydratační krém zelený čaj SPF 30 – vhodný pro mastnou, aknózní i citlivou pleť. Při nanesení na mastnější podklad (krém nebo vhodný pleťový olej) se dobře roztírá a nezanechává bílé skvrny.
  • Butterbean Organics: Original krém na opalování SPF30 – skvělé složení, ale méně vhodný pro aknózní pleť.

Rty

  • Lavera: balzám na rty SPF 10 sensitive
  • 100 % pure: balzám na rty SPF 15

Tělo

  • 100 % pure: Ochranné sluneční mléko ve spreji Yerba Mate mist SPF 30 (vhodné i na obličej, nezanechává bílý film)
  • Lavera: mléko opalovací SPF 20 sun sensitive
  • Eco cosmetics: ochranný sluneční krém SPF 25
  • ALPHANOVA SUN: opalovací krém ve spreji SPF 30
  • Butterbean Organics
  • BIOSOLIS
  • Kiss My Face

Na e-shopu bioo.cz najdete velký výběr přírodních krémů s minerálními filtry.

Opalování a akné

Pokud trpíte na akné, vhodná ochrana pokožky je nezbytností. Slunce může vaši pokožku podráždit a vysušit (hlavně při spálení) a zapříčinit tak tvorbu pupínků. Aknetická pokožka je náchylná k tvorbě pigmentových skvrn, které mohou vznikat z jizviček po pupíncích, určitě proto nezapomínejte na kvalitní ochranu před sluncem.

Při výběru kosmetiky sáhněte raději po výrobcích s minerálními filtry a vybírejte si opalovací kosmetiku, v které jsou vhodné oleje pro aknózní pleť. Některé oleje se totiž mohou v teple rozkládat a tím dráždit kůži a přispívat k tvorbě akné a dalších kožních problémů.

  • Vhodné oleje – kokosový, sezamový, jojobový, arganový, z rýžových klíčků, baobabový, lískooříškový. A bambucké máslo.
  • Nevhodné oleje – šípkový, pupalkový, arašídový, konopný, pupalkový, z hroznových jader.

Další tipy k opalování

  • Pro optimální produkci vitamínu D se vystavte slunečním paprskům denně, nebo alespň třikrát týdně na 5-15 min (nejlépe dopoledne) bez jakékoliv sluneční ochrany. Také bez slunečních brýlí a nejlépe s holými rameny.
  • Pokud to není nutné, nevystavujte se prudkému slunci v časech kolem poledne. Zároveň platí, že je lepší více krátkých opalování s přestávkami než jedno dlouhé.
  • U krémů s minerálními filtry počítejte s tím, že mohou zanechávat bílý film. Pokud vám to nebude příjemné, můžete si předtím nanést na pokožku kokosový olej a tím se krém snáze rozetře.
  • Během opalování pijte dostatek vody.
  • Pro zdravé a bezpečné opalování zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty a karotenoidy – čerstvá listová zelenina, rajčata, mrkev, paprika, broskev, lesní plody, meloun. A také kvalitní superpotraviny – chlorella, kakaové boby, aloe vera, acai berry, konopná semínka.

Čím se v létě natíráte vy? Používáte přírodní opalovací krémy? Zajímají mě i vaše zkušenosti!

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Pokud máte akné, ekzémy, lupénku nebo jiné kožní potíže, určitě se blíže seznamte s vlastnostmi zelených potravin. Podporují detoxikaci, dodávají energii a pomáhají léčit různé nemoci. Pomáhají na různé projevy hormonální nerovnováhy – nepravidelný a bolestivý cyklus,...

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kůže je projekční plochou zdraví orgánů a také stavu životní energie. Na sobě a svých klientech jsem si už několikrát ověřila souvislost mezi kožními nemocemi, zdravím ledvin, emocemi strachu, kvalitou vztahů a rovnováhou druhé čakry. Když jsem těmto a dalším oblastem...

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Tělo je velmi moudré a neustále naslouchá našim myšlenkám i výrokům a podle toho mění svůj stav. Při vzniku nemocí existují jisté zákonitosti, a když jim porozumíme, najdeme i cestu k uzdravení z nemocí, včetně těch kožních. Věřím v mocnou sílu lidské mysli i...

0 komentáøù

Contact Us