Kysané zelí je hotovým elixírem zdraví a superpotravinou, která si zaslouží vaši pozornost. Jeho hlavním přínosem je blahodárný účinek na trávení. Jak jsem psala v článku o vztahu akné a trávení – trávení úzce souvisí se vzhledem kůže, takže když není zdravé trávení, není zdravá ani kůže. A právě kysané zelí a další fermentované potraviny podporují funkčnost trávení, a tím zlepšují zdraví a vzhled kůže a léčí kožní problémy.
Kysané nepasterizované zelí má úplně jiné vlastnosti, než klasické kupované pasterizované nebo zavařované zelí. Raw kysané zelí díky procesu kvašení obsahuje mnoho mikroorganismů a enzymů podporujících trávení i vstřebávání živin. Je pokladem plným zdraví prospěšných bakterií a živin, které mají na tělo nespočet příznivých účinků. Co chci hlavně vyzdvihnout – konzumace kysaného zelí pomáhá při léčbě kožních problémů i při léčbě hormonální nerovnáhy.
Hlavní benefity kysaného zelí
- Obsahuje vitamíny C, B3, B5, B6, B12, a minerály a stopové prvky (kyselina listová, vápník, železo, draslík, jód a mnoho dalších).
- Je bohatým zdrojem živých probiotik a enzymů, které zabíjí patogeny ve střevech a obnovují střevní flóru, která je primárním faktorem pro zdravé trávení.
- Obsahuje zinek a hořčík a vitamín K2, které jsou nezbytnými látkami pro optimální tvorbu hormonu testosteronu, takže kysané zelí je velmi vhodné při léčbě hormonální nerovnováhy v těle.
- Podporuje detoxikaci v těle.
- Přispívá k duševní rovnováze, posiluje imunitu a snižuje krevní cukr.
Skvělou zprávou je, že kysané zelí je levným probiotikem, takže při léčbě (nejen) kožních nemocí nemusíte investovat do probiotik ve formě doplňků stravy, ale můžete si vyrobit své vlastní probiotikum. A teď vám ukážu, jak na to.
Jak vyrobit domácí kysané zelí
Kysané zelí vyrobené doma není pasterizované, takže vás díky tomu čeká vysoký obsah probiotik. Výroba domácího zelí je jednoduchá, levná a rychlá. Mám pro vás můj prověřený postup na výrobu menšího množství kysaného zelí. Inspirovala jsem se tímto návodem.
Ingredience
- 1 menší hlávka zelí (asi 1,5 kg) – nejlépe v bio kvalitě
- 1 lžíce soli – nejlépe himalájská nebo keltská
- 1 lžíce kmínu (volitelné)
Příslušenství
- Krájecí prkénko
- Velký nůž
- Větší mísa
- Větší nádoba na kvašení zelí
- Menší nádobka, která se vejde do větší nádoby
- Čisté kamínky, fazole nebo cokoliv na zatížení nádobky
- Bavlněný hadřík na přikrytí sklenice
- Pevnější gumička
Postup
- Čištění – Ve vařící vodě si sterilizujte nůž i nádobu na zelí. Umyjte si ruce a zelí zpracovávejte na čistém prkénku.
- Nakrájejte zelí – Odstraňte vnější znečištěné a potlučené listy zelí a vyhoďte je (většinou jen 1-2 listy). Dále si odloupněte jeden větší čistý list a odložte ho bokem k pozdějšímu použití. Hlávku zelí rozkrojte na čtvrtiny a vyřízněte z nich tvrdší střed (k vyhození). Každou čtvrtku nakrájejte podélně na 8 klínků. Každý z nich pak krájejte napříč na velmi tenké pásky.
- Smíchejte zelí se solí – Přesuňte nakrájené zelí do větší mísy a posypte ho solí. Rukama ho jemně masírujte a mačkejte asi 5 minut. Zelí během chvíle začne pouštět vodu a měknout. Pak do něj dle chuti vsypte kmín.
- Naplňte zelí do nádoby – Promačkané zelí napěchujte do sterilizované nádoby a zalijte šťávou, která se ze zelí uvolnila. Na povrch zelí vložte čistý odložený list zelí, který celý obsah přikryje a zároveň bude stláčet šťávu. Neplňte zelí až po okraj, nechte v nádobě trochu místa na vložení menší nádobky.
- Použijte závaží – Do nádoby vložte menší nádobku, která poslouží jako závaží a bude tlačit na list na povrchu, díky čemuž bude všechno zelí ponořeno ve vlastní šťávě. Do menší nádobky můžete přidat i sušené fazole, kamínky nebo cokoliv, co zelí více zatíží.
- Přikryjte nádobu – Hrdlo nádoby překryjte bavlněným hadříkem a zagumičkujte ho po obvodu hrdla. Hadřík propustí vzduch, ale zároveň zamezí průniku prachu a nečistot.
- Přitlačujte zelí – Během následujících 24 hodin párkrát zatlačte na nádobku se závažím tak, aby se zelí v nádobě úplně ponořilo do vlastní šťávy.
- Fermentujte zelí 3 dny a více – Během fermentace skladujte nádobu při chladnější pokojové teplotě (vhodná je spíž nebo roh kuchyňské linky) a bez přístupu slunečního svitu. Každý den zelí kontrolujte a případně nádobku znovu přitlačte. Toto menší množství zelí se bude fermentovat vcelku rychle, takže během několika dnů budete mít hotovo. Už po 3 dnech ho můžete otestovat, a pokud vám bude chutnat, vyndejte z nádoby zatěžkávací nádobku a přesuňte nádobu se zelím do lednice. Ještě předtím můžete zelí přendat do několika menších nádob, ať si pak usnadníte jeho konzumaci. Zelí můžete fermentovat až 10 dnů, nebo i více. Hlavní je, ať vám zelí chutná. Já ho běžně fermentuji necelý týden a pak ho přesouvám do menších zavařovacích sklenic a uchovávám v lednici. Během fermentace se můžou nad zelím objevovat bublinky nebo drobná pěna – to vše jsou známky aktivity prospěšných bakterií a je to v pořádku. Pokud se na povrchu objeví plíseň, odeberte a vyhoďte horní část zelí a zbylou část zelí přitlačte a ponořte do šťávy a pokračujte ve fermentaci.
- Skladujte zelí až několik měsíců – Kysané zelí je fermentovaný produkt, takže vám vydrží v lednici až několik měsíců. Můžete ho jíst tak dlouho, dokud vám bude chutnat.
Tipy ke kysanému zelí
- Kysané zelí si vždy nabírejte čistou lžící, ať do nádoby nezanesete nevhodné bakterie.
- Dávejte si denně aspoň 1 lžíci zelí (klidně i více), hlavně při konzumaci živočišných produktů (maso, vejce). Živočišné produkty se vám budou snáze trávit.
- Zelí už nijak tepelně neupravujte. Při jakémkoli tepelném zásahu se z kysaného zelí ztrácí účinné látky, vitamíny, minerály a prospěšné bakterie.
- Při výběru kupovaného zelí volte výrobek v raw (nepasterizované) kvalitě, který obsahuje pouze zelí, sůl a kmín.
- Připravte si detoxikační salát z kysaného zelí – Smíchejte 3 lžíce kysaného zelí se lžičkou čerstvě rozemletého lněného semínka, lžičkou rozemletého konopného semínka a lžičkou konopného oleje.
Kysané zelí patří do skupiny fermentovaných potravin, o kterých si můžete přečíst více v e-booku Uzdrav svou pleť. Konzumace fermentovaných potravin podporuje trávení a tím napomáhá při léčbě kožních problémů a celkové nerovnováhy v těle. Určitě vám doporučuji zařadit kysané zelí i do vašeho jídelníčku, hlavně v podzimním a zimním období.
A teď mě zajímá:
Chutná vám kysané zelí? Máte vyzkoušený vlastní recept na jeho výrobu?
0 komentáøù