Víte, že 60 – 70 % toho, co natřete na svoji kůži, se přes ni vstřebává do krevního oběhu a do jater? Těchto 60 % se tedy stává součástí vašeho těla. Průměrná žena během dne použije 10 kosmetických přípravků. Kolik jich použijete vy? A víte, co se skrývá pod víčky vámi používaných přípravků?
Buďte vědomí v tom, co na svou kůži nanášíte a co se do ní následně dostává, protože to se pak stává součástí vašeho těla.
Nevím jak to máte vy, ale mně opravdu záleží na tom, co se do mého těla dostává a jak to ovlivňuje mé zdraví. Proto se hodně zajímám o složení mé péče o tělo a zároveň ráda doporučuji kvalitní přírodní přípravky. V tomto článku vám chci poskytnout ty nejdůležitější informace ke složení výrobků a tipy na zdroje, kde můžete dohledat více podrobností.
Chemické látky v kosmetice
Chemické látky se do kosmetiky dávají hlavně kvůli prodloužení jejich skladovatelnosti, ke konzervaci a usmrcení bakterií a některé přípravkům dodávají lepší vzhled, strukturu, barvu nebo vůni. Většina přípravků v drogeriích obsahuje škodlivé chemické látky, které tělu neprospívají, ba naopak.
O dlouhodobém působení některých chemických látek se toho ví zatím málo, ale už teď víme dost o opravdu nebezpečných látkách. Některé chemické látky mohou být karcinogenní, mutagenní a mohou být toxické pro reprodukci a narušovat hormonální rovnováhu v našich tělech. Chemická kosmetika obsahuje i těžké kovy, které mohou narušovat vývoj a funkce mozku či nervové soustavy.
Pan Vít Syrový ve své knize Tajemství kosmetiky uvádí, že až 97% moderních chemikálií nebylo buď vůbec prozkoumáno nebo byly jejich možné dopady stanoveny jen zcela nedostatečně. Neměli bychom se tedy spoléhat na to, že u všech používaných látek byly provedeny řádné a spolehlivé testy zaručující jejich bezpečnost pro zdraví člověka i prostředí.
Měli bychom se aktivně zajímat o to, co se skrývá pod víčky přípravků, které si nanašíme na tělo.
Nejnebezpečnější látky v kosmetice
80% procent běžně prodávaných kosmetických produktů obsahuje alespoň jednu z níže uvedených nebezpečných látek.
- sodium lauryl sulfate (laurylsulfát sodný)
- amonium lauryl sulfate (laurylsulfát amonný)
- propylenglykol – produkt zpracování ropy
- zahušťovadla MEA, DEA
- tetrasodium EDTA, TEA-EDTA
- parfum – syntetické parfémy
- paraben – methyl-, ethyl-, propyl-, butyl-paraben
- DMDM hydantoin
- formaldehyd
- triclosan
- methylisothiazolinon
- paraffinum liquidum – minerální olej
- petrolatum – tuhá vazelína
- propylenglykol
- akrylátové polymery
- silikon
- polyethylenglykol – PEG
- polypropylenglykol – PPG
(zdroj veronica.cz)
Některé z těchto látek mohou dráždit kůži, jiné mohou být karcinogenní, další mohou působit jako hormonální disruptory (narušení hormonální rovnováhy). Tyto látky zbytečně navyšují toxicitu v těle a ta pak zapříčiňuje nerovnováhu v těle a tedy vznik různých onemocnění (astma, alergie, kožní problémy, předčasné stárnutí, rakovinné bujení, neplodnost).
Vliv chemických látek na tělo
Cituji vyjádření Prof. RNDr. Jiřího Patočky k chemickým látkám: „Ne každá chemická látka je stejně nebezpečným jedem. Rozdíly jsou opravdu velké. Jedy různě do těla pronikají a z těla se zase vylučují, různě se také v těle metabolizují a tím z nich vznikají látky jiné. Metabolity mohou být často nebezpečnější než původní látka. Nenechme se zmást tím, že hned po aplikaci nevyvolají otravu či jinou nepříznivou reakci. Pomalu se ukládají v orgánech těla a přispívají k pozdějším zdravotním problémům.“
Jen proto, že na sobě nepociťujete žádné viditelné symptomy při užívání chemické kosmetiky, neznamená, že na vás nemá žádné nebezpečné účinky. Chemická kosmetika vám může přinášet jen nepatrné zdravotní problémy, ale každopádně se zasluhuje o zvýšenou toxicitu ve vašem těle.
Jak se může vliv chemických látek projevovat? Můžete mít mírné symptomy, které lehce přehlížíte a nespojujete si je s negativními účinky chemické kosmetiky. Například můžete mít lehké astma nebo pravidelně kašlete, ale tyto symptomy se s vámi táhnou už x let, takže vás ani nenapadne spojovat to se svojí kosmetickou péčí. Možná máte hormonální akné, kterého se nemůžete zbavit a jedním z důvodů může být právě používání toxické chemické kosmetiky.
Většina kosmetických výrobků, které denně používáme, škodí nejen zdraví, ale i životnímu prostředí. Používáné látky se dostávají do odpadu a poté se vrací zpět do přírody a ovlivňují kvality vody, vzduchu i potravin.
Naučte se rozumět složení kosmetiky
Možná se stejně jako jiný běžný spotřebitel ztrácíte ve složení kosmetiky, protože nerozumíte jejímu složení. Látky v kosmetice jsou často psány drobným písmem a do toho ještě cizími názvy. Kdo se v tom má vyznat? A jak vlastně můžete vědět, která látka vám uškodí a která vůbec?
Aplikace Green Scan
Jsem nadšená, že v Česku v těchto dnech vzniká aplikace s názvem Green Scan, skrze kterou můžete mobilem naskenovat čárový kód produktu a pokud je produkt v databázi, načte se vám jeho složení, potenciální zdravotní rizika a míra jeho toxicity. Kromě potenciálních rizik výrobku vám tato aplikace nabídne i jeho zdravější alternativy podle vašich přednastavených preferencí. Aplikace Green Scan bude zcela zdarma. Její spuštení proběhne v roce 2018.
A co se mi na této aplikaci nejvíc líbí? Že vizí zakladatelů aplikace je mimo jiné transparentnost a podpora kvalitních produktů: „Nabídnutá ekologičtější a zdravější varianta nákupu podpoří výrobce kvalitnějších produktů, nikdo si však nemůže zahrnutí do databáze zaplatit nebo jinak zajistit. Všechny doporučené alternativní produkty projdou přísnou kontrolou a odkazovat na ně budeme, pouze když splní jasná kritéria.“
Těším se na chvíle, kdy budu v obchodech potkávat kupující, kteří si budou s vědomou pozorností scanovat složení výrobků a vybírat si opravdu jen tu bezpečnou a kvalitní péči o tělo i o domácnost. 🙂
Další tipy ke složení kosmetiky
- Na stránce slozenikosmetiky.cz můžete vyhledat většinu látek používaných v kosmetice. Zjistíte účel látky, charakteristiku a také výrobky, v kterých se daná látka vyskytuje.
- Encyklopedie e-shopu biooo.cz nabízí informace ke složení výrobků, k látkám používaným v kosmetice a také k certifikátům přírodní a bezpečné kosmetiky. U každého výrobku si můžete detailně prostudovat jeho složení a možné alergeny.
- Téma kosmetiky a jejího složení vám více přiblíží knihy Tajemství kosmetiky – Vít Syrový a Ve rtěnce je olovo – Gillian Deaconová.
- Doporučuji vám postupně vyměňovat chemickou kosmetiku a chemické přípravky v domácnosti za přírodnější alternativy. Sledujte při nakupování štítky se složením jednotlivých výrobků. Klidně si štítky výrobků v obchodě vyfoťte a doma si podrobně prostudujte všechny látky ve výrobku a pak teprve finálně nakupujte.
A jak jste na tom vy? Sledujete složení přípravků, které používáte? Vybíráte si kosmetiku hlavně podle složení?
0 komentáøù