Holistická léčba kožních nemocí

Jak na detox pleti – rozhovor pro Vitalvibe

V pubertě nám říkali, že se to za chvíli uklidní, že si na ten obličej nemáme sahat, nebo to budeme mít horší. Ano, řeč je o akné. Akné však není pouhým pubertálním projevem, ale i výstražným signálem našeho těla, že s ním něco není v pořádku. Jak na boj s tímto onemocněním jsme se ptali blogerky […]
Autor: Petra Kratochvilová
👁 1823

V pubertě nám říkali, že se to za chvíli uklidní, že si na ten obličej nemáme sahat, nebo to budeme mít horší. Ano, řeč je o akné. Akné však není pouhým pubertálním projevem, ale i výstražným signálem našeho těla, že s ním něco není v pořádku. Jak na boj s tímto onemocněním jsme se ptali blogerky a poradkyně Petry Kratochvilové z blogu „Uzdrav svou pleť“.

(Přepis rozhovoru publikovaného na blogu e-shopu se zdravými potravinami Vitalvibe)

Petro, mohla byste nám na úvod říci něco o sobě?

Fascinuje mě lidské tělo, jeho schopnosti a také moc přírody. Miluji jednoduché, zdravé a přírodní věci. Ráda objevuji nové informace o výživě, péči o sebe i o lidské mysli. Svoji vášeň, znalosti i zkušenosti jsem spojila do projektu o holistické léčbě akné s názvem Uzdrav svou pleť.

Jak jste se psychicky vyrovnala s nezdravou pletí?

Nezdravá a nedokonalá pleť mě trápila několik let, už od dospívání. Vyrovnávala jsem se s tím těžko – vyčítala jsem si svou nedokonalost, tlačila jsem na sebe a chtěla jsem být jiná. Zpětně vnímám, že jsem se kvůli tomu neměla ráda a nepřijímala jsem se.

Myslíte si, že nezdravá pleť způsobuje určitý sociální distanc či deprese?

Nezdravá a aknózní pleť má nesmírný vliv na psychiku a na celkový vztah k sobě sama. Lidé se kvůli své nedokonalosti často stydí, vyhýbají se sociálnímu kontaktu a jsou z toho ve stresu. Lidé trpící na akné často upadnou do stavů sebekritiky, nenávisti, někdy až do dlouhodobé deprese. Sama jsem si depresivním obdobím prošla.

Co si myslíte o takzvané „dermatilománii“? Trpěla jste jí? Je na ni nějaká obrana?

Myslím si, že v určitém období jsem patologickým poškozováním kůže trpěla. Byl to nevědomý návyk ještě z puberty, kdy jsem se snažila odstranit každou nedokonalost na kůži. Spouštěčem dermatilománie bývá často stres, nadměrná psychická zátěž, vnitřní neklid a nespokojenost. Řešením je pozorování sebe samých, sledování podnětů, které k poškozování vedou a zastavování se v momentě, kdy máme nutkání se nějak poškozovat. Je třeba rozklíčovat příčinu a hledat způsoby, jak odvrátit pozornost jinam, než k sebepoškozování.

Jaká je podle vás nejčastější příčina nezdravé pleti?

Příčin vedoucích k nezdravé pleti je spousta, často je to kombinace několika různých příčin. Mezi ty hlavní patří nezdravý životní styl (nevhodná strava, nedostatek pohybu, přemíra stresu, alkohol), hormonální nerovnováha (hlavně hormonální výkyvy v období dospívání nebo po vysazení antikoncepce), problémy s trávením a velkou roli hraje naše psychika a nastavení mysli.

Řešila jste někdy i jiné zdravotní potíže s pletí kromě akné? Ekzém, lupénka..?

Minulý rok jsem měla pár měsíců silný ekzém na různých místech po těle. Nechtěl zmizet, ať jsem pro jeho vyléčení dělala cokoliv – zdravé stravování, detoxikace, pohyb, přírodní péče. Zároveň jsem nechtěla k lékaři, protože bych na ekzém dostala jen mast a problém by se stejně později vrátil. Tak jsem se zaměřila na psychickou příčinu – pozorovala jsem, jaké podněty mě vedou k tomu, se poškrábat a kdy mě ekzém svědí nejvíce. Vnímala jsem, po jakých situacích nebo při jakých myšlenkách mě tělo svědí. Odpovědi mi pak přicházely na mysl. Postupně jsem odkrývala x let skryté emoce a čistila jsem své tělo pouštěním všeho, co mě tížilo. Ekzém po pár týdnech sám od sebe zmizel. Od té doby věřím v sílu naší psychiky ještě více.

Jaký je podle vás první krok ke zdravé pleti?

Nejdůležitější je uvědomit si, že jakákoliv nemoc, stejně jako kožní problémy, je projev vnitřní nerovnováhy v těle a je třeba řešit příčinu a ne jen pokrývat důsledky nerovnováhy. Na toto uvědomění pak navazuje přehodnocení celého životního stylu. Je potřeba se vědomě sám sebe ptát: „Co mi tato nemoc (např. akné) říká? Co mi tím mé tělo signalizuje? Co mám dělat jinak?“ Čím víc začneme tělu vědomě naslouchat, tím víc nás bude vést ke změně.

Pokud začneme tělo detoxikovat, obvykle se nám na pleti projeví silné akné. Je možné se tomuto vedlejšímu efektu vyhnout?

Příznakům detoxikace se úplně nevyhneme, protože kůže je hlavním vylučovacím orgánem, přes který se tělo čistí. Projevy detoxikace můžeme zmírnit například tím, že nebudeme kůži zatěžovat chemickou kosmetikou a vrstvami make-upu, ale dovolíme jí dýchat a dělat svou práci. Detoxikaci urychlí přírodní doplňky stravy, správný pitný režim, pohyb a víra, že se akné postupně vyléčí.

Když jsem četla váš blog, napadla mě myšlenka, jestli jsou vaše rady opravdu pro každého. Přece jenom jsme každý individuální. Co si o tom myslíte?

Je pravda, že každý je individuální a na každého může fungovat jiný přístup, ale základ holistického přístupu je stejný pro všechny – je třeba zdravě jíst, správně myslet, správně o sebe pečovat, přijmout se. Ale každý může zvolit jinou cestu. Pro někoho je nejjednodušší začít změnou stravování a až přes něj se dostat ke změně mysli. Někdo jiný naopak začíná u své psychiky a přes ni se dostává k doplňkům stravy a k dalším věcem navíc, které proces uzdravení podpoří.

Kdybyste měla vyjmenovat 5 produktů, které vám změnily život, které by to byly?

Když se podívám na změnu mého života komplexně, tak ke změně mi pomohly hlavně knihy o psychosomatice, zdraví a výživě. Také používám pouze přírodní veganskou kosmetiku, např. značky 100% pure nebo Dr. Hauschka. A z konkrétních produktů vhodných pro celkové zdraví i pro zdraví pleti doporučuji kvalitní probiotika na podporu zdravé střevní flóry, MSM prášek na podporu imunity a léčbu akné i jizviček, maca prášek na posílení energie a vyrovnání hladiny hormonů. Pro zdravou pleť je skvělý vitamín C a vitamín D ve formě doplňků stravy.

Kdy nastal přelom ve vašem životě, kdy jste se začala vnímat jinak a vaše pleť byla zdravější?

Velký zlom u mě nastal v době po vysazení antikoncepce, kdy se stav mojí pleti extrémně zhoršil a já už jsem nechtěla řešit léčbu klasickým medicínským přístupem – mastičky, tonika, antibiotika. Začala jsem léčit akné holisticky. Intenzivně jsem na sobě pracovala, pořídila jsem si hromadu zahraničních knih, kurzů a produktů a vše jsem na sobě zkoušela. Nadchlo mě, že to opravdu funguje a přesto se tím málokdo řídí, proto jsem založila projekt Uzdrav svou pleť a dělím se o své poznatky s ostatními lidmi.

V rámci svého vývoje poskytujete individuální sezení?

Ano, na základě mých mnohaletých zkušeností, vlastního uzdravení a dostatku informací k akné poskytuji pomoc dalším lidem. Sama vím, jak těžké je, ztrácet se v hromadě protichůdných informací a předsudků a nevědět, kudy se vydat a kde vlastně začít. Před lety jsem si přála takového poradce najít, ale nikdo takový nebyl. Konzultace se odvíjí podle podrobného dotazníku, který klient předem vyplní, takže klient získá rady a doporučení přímo jemu na míru.

Kromě vašeho blogu, kde může člověk hledat ověřené tipy při potížích?

V Česku se o holistické léčbě akné zatím moc nemluví, proto teď tvořím komplexní manuál pro zdravou a čistou pleť bez akné, který bude dostupný elektronicky už během dubna. Čtenáři v něm najdou spoustu praktických doporučení a ověřených tipů, co dělat pro zdravou kůži a jak vyléčit akné. Kromě mého blogu a e-booku doporučuji hledat inspiraci hlavně na zahraničních blozích o zdravém stravování, o psychice i o spiritualitě.

Co byste vzkázala našim čtenářům?

Chci podpořit čtenáře, aby si více uvědomovali, že každá nemoc má svou vnitřní příčinu, proto není řešením zakrývat její projevy, ale je třeba se zaměřit na uzdravení. Tělo má nesmírné samoléčící schopnosti, stačí ho jen podpořit správnou výživou, správnými činy a myšlenkami.

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Léčba kožních nemocí zelenými potravinami

Pokud máte akné, ekzémy, lupénku nebo jiné kožní potíže, určitě se blíže seznamte s vlastnostmi zelených potravin. Podporují detoxikaci, dodávají energii a pomáhají léčit různé nemoci. Pomáhají na různé projevy hormonální nerovnováhy – nepravidelný a bolestivý cyklus,...

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kožní nemoci, ledviny, vztahy a strach

Kůže je projekční plochou zdraví orgánů a také stavu životní energie. Na sobě a svých klientech jsem si už několikrát ověřila souvislost mezi kožními nemocemi, zdravím ledvin, emocemi strachu, kvalitou vztahů a rovnováhou druhé čakry. Když jsem těmto a dalším oblastem...

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Na čem jste se s kožními nemocemi dohodli?

Tělo je velmi moudré a neustále naslouchá našim myšlenkám i výrokům a podle toho mění svůj stav. Při vzniku nemocí existují jisté zákonitosti, a když jim porozumíme, najdeme i cestu k uzdravení z nemocí, včetně těch kožních. Věřím v mocnou sílu lidské mysli i...

0 komentáøù

Contact Us